Devamını okumak için kaydırın

Su kaçağını anlamanın bir çok yolu ve yöntemleri bulunmaktadır. Tesisatta kaçak olup olmadığını nasıl anlarız? 4 Yöntem olarak sizlere bahsedeceğiz ve arızanın net bir şekilde ortaya çıkmasını anlayabileceksiniz. Su kaçağı duvarlardan akmasından önce de kendini belli edebilmektedir. Su kaçağı olduğundan eminseniz diğer bir sorun ise sizin mi yoksa komşu dairelerinizden mi geldiğini anlamanız gerekmektedir.

Daire duvarlarında yada zeminde ıslaklık, net yada rutubet oluşması varsa en kolay su kaçağının anlama biçimidir. Kimi zaman su kaçağı sararma ile başlayarak damla damla ilerlemeye devam eder ve yaptırılmadığı durumlarda betona ciddi zararlar verecektir. Su kaçağı tespiti bu durumda oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde kaçağın nereden kaynaklandığı bulunmalı ve ardından açılabilecek en ufak alan üzerinde tamir işlemleri yapılmalıdır.

Su Faturanızı Kontrol Edin

Su faturaları her ne kadar sürekli zam geliyor olsa da 3 aşa 5 yukarı aynı seviyelerdedir. Tesisatta kaçak olup olmadığını nasıl anlarız? Fatura üzerinden örneklendirmek gerekirse, bu ay 100 tl gelen su faturası önümüzdeki ay 200 tl ve üzeri geliyorsa burada anormal bir durum olduğu kesindir. Fatura üzerindeki endeksler ile su saati üzerindeki metreküp tutuyor ise dairenizdeki tesisat borularında su kaçağı oluştuğu anlamına gelmektedir. Su kaçakları genelde sinsice hareket eder ve duvarın dışına yani yaşam alanlarımıza ulaşması süre almaktadır. Fakat su faturasındaki yükselme ile bunu hızlıca tespit edebilirsiniz.

Duvarların Sararması

Su kaçağı sadece temiz su borusunda olmaz. Aynı şekilde pis su gider borusu tesisatında olabilecek kaçaklarda duvar arkasına geçebilmektedir. Bu gibi durumların oluşmasında su saatinden fark edemeyeceğiniz için sadece duvarın belirli ve genelde köşe kısımlarında sararma, renk değiştirme olacaktır. Böyle bir durumlar karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden işinde uzman bir su kaçağı bulma firmasından destek isteyerek anında çözüm uygulatmalısınız. Hafif sararma olması durumunda bile oldukça hızlı ilerleyecek olup, duvarlarınıza zarar vereceği gibi koku ve küflenme de olacaktır.

Tesisatta Kaçak Olup Olmadığını Nasıl Anlarız

Duvarlarda Kabarma

Bir diğer su kaçağı anlama yöntemlerinden biri de kabarmalar oluşmasıdır. Temiz su yada pis su boru tesisatında olabilecek kaçaklarda duvarda ilerleyen su belirli bir noktadan dışarı çıkacak olup duvarları kabartır. Fakat kabaran duvarın hemen arkasında su kaçağı olduğu düşüncesi yanlıştır. Su duvar içerisinde bulduğu her alana girebilen bir maddedir. Bu sebeple kameralı su kaçağı bulma cihazı yardımı ile duvar içerisi gözükerek su kaçağının başladığı nokta tespit edilmesi gerekmektedir.

Kombi Su Bar Göstergesinin Sürekli Düşmesi

Kombiden çıkan ve evlerimizin her odasını dolaşan kalorifer tesisat boruları bulunmaktadır. Bu tesisat boruları da genelde gömme yani gizli duvar içerisinde döşenmiştir. Henüz duvarlara ulaşmadan bu borularda kaçak olup olduğunu anlamanın en basit yolu ise kombi barı göstergesidir. Kombi su basınç bar göstergesi peteklerdeki su miktarını hesap ederek belirli oranda hareket etmektedir. Bu barın olması gerektiği seviye 1,5 ila 2 arasıdır. Kombi vanasından su bastıktan sonra belirli süre sonra dahi bu basınç düşüyor ise peteklere giden boru hattında kaçak oluştuğu anlamına gelir.

Tesisatta kaçak olup olmadığını nasıl anlarız? Evlerinizde olan tesisat borularında su kaçağı olup olmadığını bu yöntemler ile öğrenebilirsiniz. Şayet bu yöntemleri uyguladığınızda bulamadınız ve hala şüpheleriniz varsa Termal tesisat olarak firmamızı arayın aynı gün gelerek gerekli teknolojik cihazlar ile tarama gerçekleştirebiliriz.