Devamını okumak için kaydırın

Bir çok nedenden ötürü tavandan su akması ile karşılaşılmaktadır. Su sızan tavana ne yapılır? 4 adımda çözüm işlemleri hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Oldukça sık görülen bu durum rahatsız edici ve eşyalarınıza zarar vermektedir. Haliyle bu durumla karşılaşmamak için çeşitli önlemler alınabilmektedir. Evinizin tavanından su akıyorsa bunun bir çok sebebi olabilmekte ve ciddi bir çözüm sağlanması gerekmektedir.

Kimi zaman aşırı yağmur yağdığında kimi zaman normal sağanak yapışlarda dahi tavan akması şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Su kaçağı tespiti işlemleri yapan firmamız tarafından bu güne kadar yüzlerce tavandan akan su şikayetlerini çözüme kavuşturduk. Bir çok sebepten ötürü tavandan su akma durumu gerçekleştirilebilir. Su akmasının önüne geçmek için evde yapabileceğiniz bir takım işlemler çözüm olabilmektedir.

Tavandan Su Neden Akar

Tavandan gelen su temiz yada pis su tesisatından olabilir. Haricinde en üst katta oturuyor ve tavandan su akma şikayetiniz varsa çatıdan geldiği bir gerçektir. Tavandan su akması şikayeti oluştuğunda acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Hızlı müdahale edilmeyen bu sızıntılar ilerleyebilmekte ve bir çok duvara sıçrayabilir.

Tavandan bir çok sebepten ötürü su akması olabilmektedir. Üst katınızda herhangi bir daire yoksa yüksek ihtimal çatı kısmından gelmektedir. Çatı da kiremit yada tuğlaların çatlamış yada kırılmış olmasından ötürü su birikintisine sebebiyet verir ve beton arasından akmaya başlar. Bu sebeple ilk çözüm önerisi olarak çatıdaki kiremitler kontrol ederek başlayabilirsiniz.

Su Sızan Tavana Ne Yapılır

Akan Suyu Kontrol Edin

Tavandan akan su temiz su yada pis su olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İlk suyu tespit ettiğinizde üst kat komşunuza konuyu bildirerek vanasını kapatmasını istemelisiniz. Ardından suyun sürekli mi yoksa aralıklı mı kontrol edilmelidir. Sadece damla damla çok ince gelen sular genellikle ince kılcak bir çatlat tesisat borusundan kaynaklanabilmektedir. Temiz su kaçağı olduğunu tespit ediyorsanız üst kat komşunuzun su vanasını kapatarak tesisatçı gelene kadar ilk önlemi alabilirsiniz.

Bir diğer önlem çeşidi ise su sızan tavana ne yapılır olarak suyun rengine ve kokusuna bakmalısınız. Tavandan gelen suyun rengi sarı veya koku var ise muhtemelen pis su borusundan kaynaklanabilmektedir. Bu borular kimi zaman bir şey yapılmasa da yıpranmadan dolayı kaçak oluşması olabilmektedir. Bu sebeple su akmasının temiz su mu yada pis su mu kontrol edebilirsiniz.

Su Sızan Tavana Ne Yapılır

Fayans Boşlukları

Banyo tuvalet tavanından su akmasının bir diğer sebebi ise fayans aralarındaki derz dolgusunun yıpranarak kalkmasından ötürü olabilir. Banyo zemini temizlenmek istediğinde kullanılan tuz ruhu gibi kimyasallar fayans arasındaki derz dolguyu tahrip edecek olup suyun fayans altına inmesine sebep olur. Üst kat dairenizin banyo kısmında fayans arasında boşluk olup olmadığını kontrol ettirebilir ve çözüm sağlayabilirsiniz.

Ayrıca tavandan akan suyu engellemeden önce sebebini doğru bulmanız oldukça önemlidir. Üst kat komşunuz ile aradaki duvar hattında olan tesisat borularında temiz yada pis su kaçağı olabilmektedir. Tavandan geçen tesisat boruları kimi zaman karışık bir yapı olmasından ötürü üst yan komşunuzdanda kaynaklanabiliyor olabilir. Su sızan tavana ne yapılır? Eğer çözemediyseniz Termal tesisat olarak bize ulaşabilirsiniz.