Devamını okumak için kaydırın

Evinizde yada komşunuzun dairesinden gelecek olan su kaçağı oldukça can sıkıcı olabilir. Su kaçağı tamiri nasıl yapılır? 5 adımlı net çözüm olarak neler yapılacağı sizlerin ve tesisatçı firması tarafından yapılacaklardan bahsedeceğiz. Su kaçağı oluşması durumunda kimi zaman duvarlar kabarır kimi zaman su baskınına bile sebebiyet vermektedir. Su kaçağı olduğunda olabilecek zararlar;

  • Duvarlarda döküntü olur,
  • Kolonlar zarar görmeye başlar,
  • Fayanslarda çatlama ve kırılma ortaya çıkar.

Bir çok kişinin başına gelen su kaçağı sorunları acil olarak müdahale edilmesi gereken ve her geçen dakika sorunun artacağı bir gerçektir. Görmezden gelinen, ötelenen bu sorun rutubet, kararma ve ayrıca fayanslar ve duvarlarada ciddi zarar verecektir. Kesinlikle başarılı su kaçağı tespiti yapan firma tarafından hemen destek almalı ve bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Su Kaçağı Kanyağını Tespit Edin

Evinize duvardan yada tavandan su sızıntısı oluştuğunda öncelik olarak kaçağın nereden geldiğini tespit etmeniz gerekmektedir. Su tesisatında hem temiz su hemde pis su borusunda oluşmaktadır. Öncelik olarak tavandan gelen su sorunları çoğunlukla üst kat komşunuzdan gelebilmektedir. Üst kat komşunuzun bu durumdan genel olarak haberi olmaz. Bu durumu kendisine paylaşmanız gerekir.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su Vanasını Kontrol Edin

Tavandan yada duvarlarda su kaçağı oluştuğunda ilk olarak kendi dairenize giren su vanasını kapatmalısınız. Şayet temiz su borusunda oluşacak sızıntı durumunda su saati ile sizin dairenizden olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun anlamanın en basit yöntemi su saatini kapattıktan sonra üzerindeki metreküp sayısını not alın ve 5 – 10 dakika sonra tekrar kontrol ettiğinizde sayıda bir ilerleme yok ise yan yada üst komşunuzdan geldiğini anlayabilirsiniz.

Su Kaçağı Sebebini Bulun

Su kaçağının oluştuğu daireyi tespit ettikten sonra ilgili daireden su vanasını kapatmasını ve lavabo, küvet gibi giderleri kullanmamasını isteyin. Evinize akan suyun rengi sizlere temiz su yada pis su mu olduğunu belli edecektir. Pis su kaçağı suyun renginden ve kokusundan ötürü kendini belli etmektedir. Fakat her ihtimale karşı su kaçağının oluştuğu daireden hiç bir şekilde suyu kullanmamasını hatta çamaşır ve bulaşık makinesini dahi açmamasını bildirmelisiniz.

Su Kaçağı Uzmanı Bulma

İnternet ortamında bir çok bu işi yapan firma yada kişi bulabilirsiniz. Bu kişilerin kimi tecrübeli kimi ise mesleğe yeni girmiş henüz tecrübesi olmayan kişiler olabilir. Bu sebeple telefon ile irtibata geçtiğinizde konu hakkında bilgi vererek firmadan ne tür işlem yapılacağına dair bilgi almalısınız. Örneğin Termal tesisat olarak firmamız su kaçağı bulma işini kırmadan teknolojik cihazların desteği ile %100 olarak hata payı olmadan tespit etmekte ve tamir işlemlerini aynı gün oldukça kısa sürede yapmaktadır.

Su kaçağı tamiri nasıl yapılır? Tamir işlemlerinde piyasada bir çok çeşitlerde malzeme bulunmakta ve bu malzemelerin kalitesi de fiyatına göre değişmektedir. Termal tesisat birimlerimiz bu işlemleri kalıcı ve garanti verebilmek adına en iyi 1. sınıf malzemeler kullanarak yerine getirmektedir.