Devamını okumak için kaydırın

Plastik Su Borusu Su Sızıntısı

Yapılardaki plastik su borusu çatlak ve su kaçak sorunları çözümü

Bir çok sebepten ötürü su borusunda sızıntı olabilir. Plastik Su Borusu Su Sızdırıyor Çözümü Nedir? araştırması yapıyorsanız arızanın nereden kaynaklandığı çok önemlidir. Bazen yanlışlıkla musluk kırılır, bazen de inşaat sırasında armatürler de kırılır. Patlamış bir su borusu başlı başına potansiyel bir arızadır. Demir borularda zamanla korozyona bağlı olarak korozyon ve aşınma gelişir. Bu, galvanizli ve demir borular için normaldir.

Su kaçağı tespiti yaptır

Ancak plastik bir boruda nasıl delik oluştuğu herkesin çok merak ettiği bir durumdur. Plastik su borusunda aslında delik yok. Plastik bir borudaki deliğe, suyun çatlak yerden dışarı aktığı duruma denir. Boruda bir delik açmak için, matkapla bir delik açmanız veya keskin bir cisim ile boruda bir delik açılır. Su tesisatlarında borunun basınca dayanamaması veya çarpma sonucu çatlamalar meydana gelir. Zaten çatlamış bir plastik su borusu tek bir noktadan değil de boru çatlağının uzantısı kadar su çıkardığı için borunun kendisinin patlayacağı anlaşılır hale gelir. Plastik su borusu su sızdırıyor diyorsanız, kısacası çatlak oluşması sebebi ile olmaktadır.

Su Borusunda Delikler Nasıl Kapatılır?

Su borusundaki bir deliği kapatmanın birkaç yolu vardır. Şu anda piyasadaki en popüler yöntem sızıntıyı bir kimyasalla onarmak. Tüpteki delikleri kırmadan onaran sıvılar; Bu, yuvaların ve deliklerin tam olarak bağlanmasını sağlar. Su kaçağı tespiti için nerede olduğunu bilmiyorsanız tamir kimyasalı tam size göre. Bir kaçak detektörüyle, boruda delik aramaktansa deliği doğrudan tamir etmek daha kolaydır. Ekonomik açıdan su akışının tespiti, kopan boru ve tamir sıvısının fiyatının iki katıdır. Bu yüzden çok uygun. Başka bir seçenek de boruyu dışarıdan sabitlemektir. Deliğin içine eriterek kaynak yaparak deliği kapatmak sağlıklı bir iş değildir. Kesinlikle tavsiye edilmeyen bu yöntem asla bir usta tarafından yapılmamaktadır.

Bu yöntem sadece birkaç gün suyun sızmasını engelleyebilir, bazen birkaç saat sonra bile tekrar sızıntı olur. Plastik su borusu kaynak yerinden kesilirse iki boru tek parça, makinede ısınan borular ise birleştirilmiş gibi görünür. Yay eksik olsun ya da olmasın, iki boru bir bütündür diyebilirsiniz. Entegrasyonun da belirli kriterleri vardır. Örneğin ıslak borular, tozlu, kirli yerler kaynak esnasında tam olarak kaynamayacak, ileride kaynaktan dışarı akacaktır. Makine çok ısınırsa tüp çok fazla eriyecek ve yanacaktır. Daha sonra kaynak çatlar ve çatlar. Hipotermi durumunda her iki tüp de tamamen erimediği için tek parça oluşamaz ve içinden su akabilir. Bazen su boruları aşırı basınca ve sızıntıya dayanamaz.

Ayrıca boruların düzgün kesilmemesi kaçaklara neden olur. Boruları testere ile keserken boru burçları kırılır. Plastik boru kesicilerle kesilen trapezin daha uzun kenarı, borunun kaynak yapılırken borunun tamamen oturmasını engellemekte ve bunun sonucunda çatlayan borunun onarılması gerekmektedir.

Su Borusunda Delikler Nasıl Kapatılır?

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılıyor?

Plastik bir su borusunun tamiri, eski sistemdeki demir boruya göre çok daha kolay ve ucuzdur. Kırık bir su borusunu tamir etmek için patlamış bir su borusu nasıl tamir edilir? Evde patlayan bir su borusunu tamir etmek için plastik boru yapıştırıcısı kullanılırsa, plastik bir su borusundaki bir çatlağı tamir etmek için su durur mu? Bu tür sorulara verilebilecek en sağlıklı cevap tüp eklemektir. Plastik boru çatlak tamir kimyasalı yapıştırıcıdan farklı bir şekilde tesisata sıvı katılarak yapılır. Plastik boru montajda, sorunlu durumlarda boruların tamirinde de kendi avantajını sunar.

Robotla Su kaçağı bulma hizmeti alın

Demir boru tesisatı yerini artık plastik boruya bırakmış ve hem tesisatçı hem de bu tesisatı kullanan herkes bu sistemlerden faydalanmıştır. Plastik bir su borusundaki bir deliği veya plastik bir su borusundaki bir çatlağı onarmak zaman alıcı bir işlemdir. Plastik boruları tamir ederken, plastik boruyu keserek ve ek parçalar kullanarak boruyu tamir ediyorsunuz. Plastik su borularının tamiri büyük kolaylık demektir çünkü zarar gören boru kesilip eklenir. Kırık bir plastik su borusunun tamiri ve plastik bir su borusundaki çatlakların tamiri herhangi bir değişiklik gerektirmez. PVC kanalizasyon borularının tamiri ile demir su borularının tamiri için aynı şey söylenemez. Plastik Su Borusu Su Sızdırıyor Çözümü Nedir? sorusuna makalemize değindik. Fakat uzman bir destek için Termal tesisat olarak bize ulaşabilirsiniz.