Devamını okumak için kaydırın

Bina Semelinde Su Problemi

Yeni veya eski binalarda temelden su çıkıyorsa neler yapılabilir?

Temel inşa edilirken, binanın etrafına yapısal olarak delikli bir drenaj borusu döşenmesi zorunlu bir uygulamadır. Bina Temelinden Su Çıkıyor İse Sebebi Nedir? Görünür veya görünmez kaynak suyu gibi özellikler yaratan bu uygulamada, su temele ulaşmadan önce bir drenaj borusuna doldurulmakta ve daha sonra bağlı olduğu bir kuyuya yönlendirilmektedir. Bu sayede binanın temeli hiçbir şekilde su emmez ve olası su kaçağı sorunu öngörülür. İnşaat sonrasında binanın zemininden su sızması gibi problemlerde güçlü bir su yalıtımı olması gerekir ki binalar her durumda olumlu ve olumsuz yönlerden korunmuş olsun. Beton tek başına suya dayanamaz.

Su kaçağı tespiti yaptır

Doğru uygulanan güçlü su yalıtımı, suyun binanın temeline girmesini ve ayrıca duvarlar tarafından su emme olasılığını önler. Diğer bir sorun da patlayan bir ana binanın bodrum katında ciddi su baskınlarına neden olabilmesidir. Bunu anlamanın en kolay yolu suyun ağırlığını ve saflığını gözlemlemektir. Yoğun ve temiz su ise ana şebekede bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu durum İSKİ’nin yetkili çalışanları tarafından çözüme kavuşturulacak ve size ek bir masraf çıkartılmayacaktır. Su hoş olmayan ve güçlü bir koku yayarsa, bu, tahliye borusunda su akışının bir işareti olabilir. Temelden çıkan su ile ilgili problemlerde sonradan drenaj boruları koymak mümkündür fakat bu çok pahalı bir uygulama olduğu için zemine kuyu yapılarak sağlıklı bir çözüm üretilebilir ve görünen su giderilir.

Binanın Bodrum Katından Neden Su Gelir?

Bina temelinden su çıkıyor ise sebebi nedir? Sorusuna cevap verdiğimiz gibi bir çok kullanıcı da bodrum katta neden su geldiğini merak etmektedir. Binanın bodrum katından gelen suyun sebebi veya kaynağı ile yapılacak işin amacı belirlenir. Kanalizasyon arızası binanın kendi kanalizasyon sisteminde olabileceği gibi çevredeki binaların kanalizasyon sisteminde de olabilir. Bu nedenle kanalizasyon giderinde bir arıza olduğu anlaşılırsa suyun kanalizasyon borusunun hangi kısmından sızdığını öğreniyoruz, orada tadilat ve onarım yapılıyor veya gider eskiyse mümkünse ilerde başka bir yerde arızalanır, sonra tamamen kanalizasyon yenilenir.

Robotla Su kaçağı bulma hizmeti alın

Bu süreçte incelemelerin amacı kanalizasyon drenajındaki bir arızayı tespit edip gidermek olduğu için yapılacak işin şekli ve şekli drenajdan tamamen farklıdır. Çözüm, bina çevresinde drenaj çalışmalarıdır. Drenaj sistemi mutlaka iyi bir usta tarafından yapılmalı ve bir kez yapılmalıdır. Kanalizasyon sisteminin amacı, bina çevresinde toplanan yağmur sularını ve yeraltı sularını binaya girmeden binanın bir köşesinde toplayarak, oradan da evsel atık su boru hattına bağlamaktır.

Burada yapılacak en ufak bir hatada mahzene bir damla su bile giriyor ve yapılan tüm işler boşa gidiyor. Bu hataya düşmemek için drenaj sisteminin iyi kurulmuş olması gerekir. Drenaj çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün amacı, binanın köşesindeki binanın çevresine su toplamak için drenaj sistemi kurmak, ikinci bölümün amacı ise toplanan suyu kanalizasyon borusuna bağlamaktır.

Binanın Bodrum Katından Neden Su Gelir

Binaların Su Sistemleri Nasıl Olur?

Bir evin, binanın veya iş yerinin bodrumunda veya mahzeninde rutubet, lağım kokusu veya ağır kokular varsa bu bir su akışı olabilir, o su akışı gözle görülmez, su akışı şeklindedir. Yağışlı havalarda su akışı biraz artar bu nedenle bodrum katta su birikintisi gibi görünür. Aksi takdirde dışarıdan dikkatli bakılsa bile bodrumda nem, rutubet, kanalizasyon kokusu ve ağır koku belirtileri vardır, ancak bodrum kat sürekli kullanımda olmadığı için kokular sadece binanın bütünü çevrelendiğinde görünür hale gelir, o zaman kuvvetli koku ve kanalizasyon kokusunun verdiği rahatsızlık ortadan kalkar. Konu hakkında bilginiz varsa su kaçaklarını veya bu kokulara neden olan su kaçaklarını tespit edip önlemek için drenaj işi yapan bir firma bulmak için araştırma yapmaya başlayın.

Bina, arsa ve evlerin bodrum, zemin ve giriş katlarından gelen suların tespitinde, onarımlarda ve çalışmalarda çok önemli hususlara dikkat edilmelidir. Bu konularla uğraşmadan önce yapılması gereken en önemli şey iyi bir firma seçmektir.

Motorlu Pompa ile Sorunu Çözebilirsiniz

Motorlu pompa ile pis suyu kanalizasyon borusuna yönlendirmek isterseniz motorun takılı olduğu binanın etrafına drenaj kuyusu yapılır ve mutlaka yer altı kanalı yapılmalıdır. Bu kanalın yapımı sırasında kaldırım taşları kaldırılır, bahçe duvarı varsa yıkılır ve asfalt parçalanır. Yani binanın köşesine yapılan drenaj kuyusu yapıldıktan sonra ayrı bir drenaj çalışması yapılarak kanalizasyondan gelen su kanalizasyon giderine bağlanır. İş yer altı tünelinden yapılırsa üst yapıdaki kaldırım taşları, bahçeler ve yeşil bitkiler zarar görmez, asfalt bozulmaz çünkü tüm iş yer altında yapılır.